Obafemi Awolowo University Teaching Hospital Complex Nursing and Pharmacy Intern Written Interview

On 17/Jun/2019 / In Medical Advertorials

Please attend written interview for the underlisted post

POST:

1. NURSING INTERN
2. PHARMACY INTERN

Date: Wednesday 19th June, 2019.

Time: 9:00 A.M.

Obafemi Awolowo University Teaching Hospital

SHORT LIST OF CANDIDATES

1. Post: Intern Nursing Officer

S/N

   SURNAME

   FIRST NAME

   MIDDLE NAME

   STATE

   LGA

   ZONE

   1

   Miss Odede

   Oluwatosin

   Christianah

   Oyo

   Ogbomoso North

   SW

   2

   Miss Ojeriakhi

   Confidence

   Obehi

   Edo

   Owan West

   SS

   3

   Mr. Abdur-Razaq

   Umar

   Alani

   Kwara

   Ifelodun

   NC

   4

   Mr. Famolayo

   Oluwaseyi

   Isaac

   Oyo

   Ibadan North East

   SW

   5

   Miss Williams

   Ruth

   Isikpe

   Edo

   Etsakor West

   SS

   6

   Miss Madufor

   Precious

   Chiamaka

   Imo

   Owerri West

   SE

   7

   Mrs. Alao

   Taiwo

   Felicia

   Osun

   Ife East

   SW

   8

   Mrs. Omokoba

   Oluwafunso

   Blessing

   Ondo

   Akoko N.E.

   SW

   9

   Miss Olisa

   Funmilola

   Alice

   Ondo

   Ifedore

   SW

   10

   Miss Oluwaleye

   Ifeoluwa

   Christianah

   Ekit

   Ikole Ekiti

   SW

   11

   Miss Oyelade

   Jumoke

   Aminat

   Osun

   Odo Otin

   SW

   12

   Mr. Hunder

   Prosper

   Kefee

   Delta

   Isoko North

   SS

   13

   Mr. Onwuegbuna

   Kingsley

   Chukwuka

   Anambra

   Awka North

   SE

   14

   Mr. John

   Daniel

   Omale

   Benue

   Ogbadibo

   NC

   15

   Miss Agha

   Grace

   Ugo

   Ebonyi

   Afikpo North

   SE

   16

   Miss Ogunmolade

   Olamide

   Mayowa

   Ondo

   Akoko S.W

   SW

   17

   Miss Sokoya

   Ayokunmi

   Rukayat

   Osun

   Sagamu

   SW

   18

   Mr. Uzomah

   Johnfisher

   Tochukwu

   Imo

   Oru East

   SE

   19

   Mr. Saliman

   Taofiq

   Oriyomi

   Kwara

   Moro

   NC

   20

   Miss Odjegba

   Efemena

  

   Delta

   Ethiope West

   SS

   21

   Mr. Joseph

   Emmanuel

   Toluwani

   Oyo

   Ona Ara

   SW

   22

   Miss Olaniyan

   Gbemisola

   Tolu

   Oyo

   Ibadan South west

   SW

   23

   Miss Otiara

   Peace

   Ufuoma

   Delta

   Isoko North

   SS

   24

   Miss Uchegbu

   Loritta

   Chinyere

   Imo

   Isiala Mbano

   SE

   25

   Miss Edwin Madukor

   Ezinna

   Olivia

   Abia

   Umuneochi

   SE

   26

   Miss Ani

   Chiamaka

   Rachael

   Enugu

   Nkanu East

   SE

   27

   Miss Mba

   Catherine

   Kalu

   Abia

   Ohafia

   SE

   28

   Miss Aderoju

   Bukola

   Deborah

   Kwara

   Oyun

   NC

   29

   Miss Agbor

   Mary

   Eyere

   Edo

   Etsako Central

   SS

   30

   Miss Ibe

   Ogechukwu

   Anthonia

   Anambra

   Ekwusigo

   SE

   31

   Miss Ehikodi

   Ruth

  

   Delta

   Ika North East

   SS

   32

   Miss Ogbekene

  Ogheneochuko

   Nwakaego

   Delta

   Ughelli North

   SS

   33

   Miss Bareki

   Princess

   Ejiroghene

   Delta

   Ughelli South

   SS

   34

   Mr. Ogbaide

   Stephanie

   Fejiro

   Delta

   Isoko North

   SS

   35

   Mr. Otaigbe

   Ehizokhale

  

   Edo

   Esan West

   SS

   36

   Mr. Akinwumi

   Akinjide

   Ebenezer

   Ondo

   Idanre

   SW

   37

   Miss Folorunso

   Opeyemi

   Emily

   Ondo

   Okitipupa

   SW

   38

   Miss Chizobam

   Chinwendu

   Stella

   Imo

   Ahiazu

   SE

   39

   Miss Adeniran

   Kemi

   Joy

   Oyo

   Lagelu

   SW

   40

   Miss Saliu

   Balkisi

   Bukola

   Kwara

   Ilorin West

   NC

   41

   Miss Ironsi

   Blessing

   Nkemsinachi

   Abia

   Ikwuano

   SE

   42

   Miss Onwudine

   Francisca

   Uchechukwu

   Anambra

   Idemili North

   SE

   43

   Miss Aloziem

   Sophia

   Akunna

   Imo

   Isiala Mbano

   SE

   44

   Miss Ojimadu

   Confidence

   Akachi

   Imo

   Ahiazu Mbaise

   SE

   45

   Miss Okereke

   Ezinne

   Bassey

   Ebonyi

   Ohaozara

   SE

   46

   Miss Odozi

   Stella

  

   Delta

   Ika South

   SS

   47

   Mr. Olaiya

   Toluwalope

  

   Ekiti

   Ekiti West

   SW

   48

   Miss Adegor

   Rebecca

   Ederiaya

   Delta

   Ethiope West

   SS

   49

   Miss Chika

   Joy

   Chinonso

   Abia

   Obingwa

   SE

   50

   Miss Ayadju

   Oghenetejiri

   Etakpobuno

   Delta

   Oghelli North

   SS

   51

   Miss Fasanmi

   Oluwakemi

   Celestinah

   Ondo

   Ile-Oluji Okeigbo

   SW

   52

   Miss Uzochi

   Victoria

  

   Abia

   Osisioma Ngwa

   SE

   53

   Miss Ohanu

   Chinagorom

   Jacquelyn

   Imo

   Aboh Mbaise

   SE

   54

   Miss Awe

   Esther

   Ifeoluwa

   Osun

   Ilesa East

   SW

   55

   Miss Enesi

   Faith

   Temitope

   Kogi

   Okene

   NC


2. Post: Pharmacist Intern

S/N

   SURNAME

   FIRST NAME

   MIDDLE NAME

   STATE

   LGA

   ZONE

   1

   Miss Oduntan

   Oluwatoyosi

   Deborah

   Osun

   Ilesa West

   SW

   2

   Mr. Ayoola

   Rahman

   Ayodeji

   Oyo

   Oyo East

   SW

   3

   Mr. Aromomokunola

   Boluwaji

   Peter

   Ekiti

   Ekiti Southwest

   SW

   4

   Mr. Hassan

   Ibrahim

   Adebayo

   Osun

   Ede North

   SW

   5

   Miss Ayeni

   Gloria

   Dolapo

   Ondo

   Akokom South East

   SW

   6

   Mr. Oyelade

   Opeyemi

   Paul

   Oyo

   Ibadan North

   SW

   7

   Miss Adediran

   Damola

   Temmy

   Oyo

   Akinyele

   SW

   8

   Mr. Alabi

   Jamiu

   Abolade

   Osun

   Osogbo

   SW

   9

   Mr. Fajobi

   Sunday

   Joseph

   Osun

   Ife East

   SW

   10

   Mr. Adedokun

   Iyanuoluwa

   Caleb

   Osun

   Ife East

   SW

   11

   Mr. Gbadamosi

   Adekunle

   Samson

   Osun

   Ayedaade

   SW

   12

   Mr. Odunowo

   Olayinka

   Omolaja

   Ogun

   Ijebu North

   SW

   13

   Miss Salako

   Folashade

   Damilola

   Oyo

   Ibadan North East

   SW

   14

   Mr. Akanji

   Oluwafemi

   Joshua

   Oyo

   Ogbomoso North

   SW

   15

   Mr. Araoye

   Jeremiah

   Babatunde

   Oyo

   Oluyole

   SW

   16

   Miss Apanishile

   Olamide

   Esther

   Ogun

   Abeokuta South

   SW

   17

   Miss Olawole

   Oluwatosin

   Ruth

   Osun

   Ife Central

   SW

   18

   Mr. Oni

   Isaac

  Oluwadamilare

   Osun

   Ayedaade

   SW

   19

   Miss Seriki

   Fatimoh

   Olanisile

   Ogun

   Abeokuta South

   SW

   20

   Mr. Otun

   Martins

   Opeyemi

   Osun

   Ife East

   SW

   21

   Mr. Magnate

   Els

   Adewumi

   Ekiti

   Efon

   SW

   22

   Mr. Aweojo

   Kayode

   Onaopepo

   Ondo

   Akoko South East

   SW

   23

   Miss Owoseni

   Onikepe

   Deborah

   Ekiti

   Oye

   SW

   24

   Miss Oluwaseyi

   Alice

   Funmilayo

   Osun

   Atakumosa West

   SW

   25

   Mr. Amoo

   Ebunoluwa

   Adekunle

   Osun

   Iwo

   SW

   26

   Miss Opegbemi

   Kehinde

   Joyce

   Osun

   Oriade

   SW

   27

   Mr. Akanmu

   Olusanya

   Daniel

   Iwo

   Osun

   SW

   28

   Miss Shaibu

   Victoria

   Ize

   Kogi

   Okene

   NC

   29

   Miss Oyaniran

   Mary

   Oluwatobi

   Osun

   Egbedore

   SW

   30

   Miss Olorunleke

   Jumoke

   Victoria

   Kogi

   Ijumu

   NC

   31

   Mr. Lawal

   Funso

   Ayodele

   Osun

   Iwo

   SW

   32

   Mr. Amure

   Tobi

   Opeyemi

   Osun

   Ilesa West

   SW

   33

   Mr. Eze

   Chukwuemeka

   Kingsley

   Enugu

   Igboeze North

   SE

   34

   Miss Akinye

   Esther

   Jumoke

   Ondo

   Okiti Pupa

   SW

   35

   Miss Omisore

   Olubunmi

   Idowu

   Osun

   Ife East

   SW

   36

   Miss Olaniyi Ibiloye

   Sarah

  

   Kwara

   Irepodun

   NC

   37

   Miss Akadiri

   Simbiat

   Oyinda

   Ondo

   Akoko North East

   SW

   38

   Miss Oluwole

   Ibukun

   Funmilayo

   Osun

   Ilesa West

   SW

   39

   Miss ChukwuEmeka

   Chdinma

   Celestina

   Ekugu

   Aninnri

   SE

   40

   Mr. Balogun Agbaje

   Adeyemi

   Adebowale

   Lagos

   Epe

   SW

   41

   Miss Isaniyi

   Janet

   Bukola

   Osun

   Ayedire

   SW

   42

   Mr. Olaosegba

   Oluwaseyi

   Oluwaseun

   Oyo

   Ibarapa East

   SW

   43

   Ugwuanyi

   Emmanuel

   Ejike

   Enugu

   Udemu

   SE

   44

   Mr. Eriakha

  Omokhodion

   Alfred

   Edo

   Esan North-East

   SE

   45

   Mr. Jimoh

   Olusegun

   Oluwaseun

   Osun

   Ila-Orangun

   SW

   46

   Mr. Akpobasa

   Philip

   Tobi

   Delta

   Ughelli North

   SS

   47

   Miss Akinbobola

   Tolulope

   Titilayo

   Ondo

   Okiti Pupa

   SW

   48

   Mr. Ajila

   Shakirullahi

   Omotayo

   Oyo

   Oorelope

   SW

   49

   Miss Lawal

   Rofiat

   Omolara

   Oyo

   Ibarapa North

   SW

   50

   Mr. Adewumi

   Solomon

   Adetoyese

   Osun

   Ife East

   SW

   51

   Mr. Faloye

   Ayomide

   Daniel

   Osun

   Oriade

   SW

   52

   Mr. Fabikun

   Adetomiwa

   Adediran

   Ekiti

   Ikere Ekiti

   SW

   53

   Miss Olagoke

   Toibat

   Taiwo

   Osun

   Ayedaade

   SW

   54

   Mrs. Ajayi

   Dorcas

   Oluwafemi

   Oyo

   Atisbo

   SW

   55

   Miss Akingbule

   Joy

   Sileayo

   Ondo

   Ondo West

   SW

   56

   Mr. Babatunde

   Peter

   Abiodun

   Oyo

   Ogo-Oluwa

   SW

   57

   Miss Adebiyi

   Omolade

   Esther

   Osun

   Ilesa West

   SW

   58

   Miss Adigun

   Oluwaseun

   Oluwatoyin

   Oyo

   Egbeda

   SW

   59

   Mr. Adebisi

   Igbagboyemi

   Adebowale

   Osun

   Oriade

   SW

   60

   Miss Adenipekun

   Folasade

   Esther

   Osun

   Atakumosa West

   SW

   61

   Mr. Bankole

   Seyi

   Ebenezer

   Ondo

   Akure South

   SW

   62

   Miss Ajayi

   Joy

   Kehinde

   Kogi

   Kabba/Bunu

   NC

   63

   Mr. Niyifadeyi

   Adeolu

   Ayobami

   Ekiti

   Ekiti West

   SW

   64

   Miss Amuda

   Hannat

   Yetunde

   Ondo

   Akoko North West

   SW

   65

   Mr. Adeniyi

   Ridwan

   Adedamola

   Kwara

   Ifelodun

   NC

   66

   Mr. Abdul

   Sheriff

   Owolabi

   Ogun

   Ijebu Ode

   SW

   67

   Miss Musari

   Esther

   Ize

   Kogi

   Okene

   NC

   68

   Mr. Awogbemi

   Ayodele

   Isaac

   Kogi

   Yagba-East

   NC

   69

   Mr. Oni

   Ayokunbi

   Ezekiel

   Osun

   Ayedaade

   SW

   70

   Mr. Orogun

   Temitope

   Olukayode

   Ondo

   Akoko North East

   SW

   71

   Mr. Ashaolu

   Ayanfe

   Gbenga

   Kwara

   Ekiti

   NC

   72

   Mr. Efuntoye

   Oluwaseun

   Abimbola

   Osun

   Ila

   SW

   73

   Miss Onah

   Nkeiruka

   Lawrentta

   Enugu

   Nsukka

   SE

   74

   Mr. Olatunde

   Adedayo

   Emmanuel

   Ekiti

   Ido-Osi

   SW

   75

   Mr. Famadewa

   Anthony

   Olumide

   Osun

   Ife East

   SW

   76

   Mr. Onuchukwu

   Francis

   Chinonso

   Imo

   ORSU

   SE

   77

   Mr.Bamisaiye

   Adeola

   Oluwaseyi

   Ondo

   Akoko

   SW

   78

   Mr. Fadele

   Mercy

   Oluwayomi

   Osun

   Bolorunduro

   SW

   79

   Mr. Adekola

   Ayodeji

   Martin

   Ondo

   Akoko

   SW

   80

   Mr. Chira

   Chidubem

   Nzubechukwu

  Anambra

   OYI

   SE

   81

   Mr. Unegbu

   Modile

   Livinstone

  Anambra

   Aguata

   SE

   82

   Mr. Ogamba

   Emmanuel

   Chidubem

   Imo

   Isiala-mbano

   SE

   83

   Mr. Ademakinwa

   Eunice

   Adeola

   Osun

   Boripe

   SW

   84

   Mr. Olowu

   Ayokunle

   Tobi

   Ondo

   Irele

   SW

   85

   Mr. Adeyeye

  Oluwapelumi

   Adeola

   Osun

   Oriade

   SW

 

ATTEND AN UPCOMING INSTRUCTOR COURSE: AMERICAN HEART ASSOCIATION (AHA) BLS/ FIRSTAID

Join the Medicalworld Nigeria Telegram group for latest Medical updates, news and jobs!!

Download Our Official App

SPONSORED